Czy zioła są lekami?

Otrzymałem na FB dramatyczną wiadomość „Wspieranie koncernów farmaceutycznych, które karmią się ludzkim nieszczęściem” z odniesieniem do dramatycznego artykułu: "Zakaz ziołolecznictwa na terenie Unii Europejskiej – już od tego weekendu!"

Przeczytałem dołączony, bardzo jednostronny, artykuł co też wszystkim radzę:
"Zakaz ziołolecznictwa na terenie Unii Europejskiej"
i pozostawiam bez komentarza.Czego ta regulacja dotyczy?

Dotyczy leków, które działają na organizm i jako substancje czynne posiadają substancje pochodzenia naturalnego.

A o co w tej regulacji chodzi?

Chodzi o to że leki zawierające substancje czynne pochodzenia naturalnego będą podlegały procesowi rejestracji i kontroli tak jak inne leki.

Czy to ma sens?

Produkty pochodzenia naturalnego (ziołowe) zawierają substancje, które mają właściwości lecznicze. Niektóre z nich są sprzedawane w innych kategoriach produktów niż leki. Różnić się wtedy mogą ilością zawartych substancji. W przypadku interakcji (wzajemnego oddziaływania na siebie substancji), nie tylko ilość, ale sama obecność danej substancji może zakłócać działanie innego leku, który przyjmujemy np. z powodu nadciśnienia lub jako środek antykoncepcyjny. Stąd bardzo ważne jest zachowanie ostrożności i skonsultowanie z lekarzem lub farmaceutą stosowanie wszystkich środków, które przyjmujemy, jeśli przyjmujemy jakieś leki.

Przykładem może być dziurawiec, który znajduje się w ziołowych produktach stosowanych w łagodzeniu stresu lub zaburzeń snu. Może on np. osłabiać działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, pogarszać skuteczność digoksyny stosowanej w leczeniu niewydolności serca oraz wpływać na działanie innych leków. Produkty zawierające duże ilości błonnika mogą pogarszać wchłanianie niektórych leków i w konsekwencji osłabiać ich działanie. Taki sam efekt mogą wywołać składniki zawarte w produktach odchudzających.

Wiele składników roślinnych może nasilać krwawienie i produkty ziołowe zawierające np. czosnek lub żeń-szeń należy przestać przyjmować odpowiedni czas przed jakimkolwiek zabiegiem. Należy poinformować lekarza o zażywaniu wszystkich produktów ziołowych, aby mógł on zweryfikować które z nich należy odstawić i w jakim momencie przed zabiegiem.

Produkty pochodzenia naturalnego mogą być niebezpieczne dla osób, które muszą przyjmować leki przeciwzakrzepowe – leki zmniejszające zdolność krwi do krzepnięcia. Na przykład podczas stosowania leku zawierającego acenokumarol nie należy pić soku żurawinowego ani produktów zawierających koncentrat soku żurawinowego, ponieważ nasila on działanie tego leku i może spowodować wystąpienie krwawień.

Właściwe rozumienie takich regulacji oraz wiedza o lekach bez recepty jest niezbędna dla właściwej opieki nad własnym zdrowiem oraz dla uniknięcia zamętu informacyjnego spowodowanego interferencją zdeformowanych wiadomości internetowych ze społeczną wiedzą o lekach pochodzącą z reklam telewizyjnych.

Bardzo ważne jest również sprzedawanie produktów ziołowych w licencjonowanych punktach sprzedaży np. w aptekach.

Pełna i uporządkowana informacja o lekach zarejestrowanych w kategorii dostępności bez recepty jest dostępna w serwisie: LekiOTC24.pl
Trwa ładowanie komentarzy...