O autorze
Jestem lekarzem, jak każdy lekarz przyjmuję dużo pacjentów. Wspólnie z żoną farmaceutką Iloną Ślugaj śledzimy rynek leków oraz prowadzimy serwisy internetowe o lekach bez recepty www.lekiotc24.pl oraz o wszystkich lekach www.lekinfo24.pl .

Pracowałem w szpitalach akademickich, gdzie zrobiłem specjalizację i doktorat, pracowałem w szpitalu miejskim, w szpitalnym oddziale ratunkowym i w przychodni. Pracowałem również w korporacji i wiem, że różnica pomiędzy korporacją a szpitalem jest taka, że w szpitalu wszystko dzieje się w realu. Napisałem książkę: „Popularna encyklopedia leków” oraz wspólnie z żoną „Leki bez recepty dla dzieci” i „Vademecum leków – jak bezpiecznie stosować leki z reklam”. Zarządzałem również wydawnictwem informatorów o lekach.

Naszą pasją i misją jest komunikacja zasad bezpiecznego i racjonalnego samoleczenia lekami bez recepty oraz komunikacja uporządkowanej informacji o lekach do lekarzy, w obecnej trudnej rzeczywistości – dla ułatwienia wyboru i przepisywania leków.

Czy lekarze leczą czy zabijają, porozmawiajmy poważnie

Jedna z najbardziej rzucających się w oczy informacji 28 września to: „Z powodu błędów lekarzy co roku umiera 23 tys. osób”. Rozumiem, że zostało udokumentowane, że co roku lekarze zabijają polskich obywateli w liczbie równej Zbrodni Katyńskiej. Jeżeli to jest prawda, to jest to wielka narodowa tragedia. Rozumiem, że jest to 23 tysiące nieukaranych czynów niezamierzonego spowodowania śmierci.

Jeżeli natomiast ta liczba nie jest odpowiednio udokumentowana, jest to również tragedia, że można tak swobodnie operować słowem jak skalpelem. Jedynym, znalezionym przeze mnie, potwierdzeniem cytowanych słów jest stwierdzenie w tekście źródłowym, w Rzeczpospolitej: „Eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego szacują, że z powodu błędów lekarzy co roku umiera nawet 23 tys. ludzi”. Użycie słowa „szacują” sugeruje warunkowość tego stwierdzenia. Czy oszacowania ekspertów są dla nas wystarczającą podstawą do stawiania oskarżeń? W okresie obecnej dyskusji o wiarygodności eksperckich oszacowań, pozostawiam to bez odpowiedzi. Nawiasem mówiąc 811 skarg do Naczelnej Izby Lekarskiej, to jest 3,5% szacowanej liczby zgonów.

Równocześnie przypominam o kardynalnej zasadzie każdego ferowania wyroków. Jest to zasada domniemanej niewinności.

Podłożem tak swobodnego ukazywania się różnorodnych informacji jest według mnie kryzys tożsamości wszystkich współczesnych ludzi, jako jednostek, jako grup zawodowych i społecznych oraz kryzys obiegowej komunikacji medialnej i społecznej.

Kim jest lekarz? Przedstawicielem odpowiedzialnego i trudnego zawodu, który zdobył podczas długich i trudnych studiów na Uniwersytecie i podczas szkolenia podyplomowego (obowiązkowego dla lekarzy), pomocnym fachowcem, jak jest spostrzegany w gabinecie (żaden pacjent nie mówi wprost tego co pisze na forach), czy tym co czyta o sobie na forach internetowych i w mediach?
Czy lekarz jest: uzdrowicielem, doradcą, opiekunem, profesjonalistą, przedstawicielem wolnego zawodu, pionkiem w systemie, człowiekiem obarczonym ogromną odpowiedzialnością, człowiekiem bezkarnym, urzędnikiem naliczającym refundację każdego przepisanego leku, człowiekiem, który zarabia za dużo, człowiekiem, który pracuje za dużo, Judymem, Dyzmą, człowiekiem, który ma obowiązek zrobić natychmiast wszystko czego aktualnie pacjent oczekuje, człowiekiem który mataczy, zabójcą, członkiem mafii zawodowej, która nawzajem się kryje?

Czy pacjent jest: biednym chorym człowiekiem, wymagającym klientem, ufnym czy podejrzliwym pacjentem, ofiarą nieudolności lekarza, ofiarą zmowy lekarzy, ofiarą systemu ochrony zdrowia, roszczeniowym człowiekiem czyhającym na odszkodowanie?

Czy pacjenci chcą leczyć się u lekarzy, którzy czują się napiętnowani?

Czego wymagamy od systemu ochrony zdrowia? Powszechnej bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz samofinansowania się. Te dwie cechy wzajemnie się wykluczają.

Kim są organizacje stające w obronie pacjentów? Ruchami społecznymi o szczytnych celach czy tropicielami uchybień lekarskich w celach merkantylnych?

Czym są szczepienia? Ochroną zdrowia społeczeństwa czy zmową koncernów farmaceutycznych, które działają na szkodę ludzi?

Kim jest farmaceuta? Doradcą w zakresie leczenia i opieki nad własnym zdrowiem czy kasjerem jak hipermarkecie?

Czemu służą media? Pokazaniu zjawiska czy wykreowania tematu w celu osiągnięcia większej ilości sprzedanych egzemplarzy lub reklamonośnych kliknięć?

W tej sytuacji może się ukazać dowolny artykuł na temat lekarzy, pacjentów, leków i polityki lekowej, szczepień i systemu ochrony zdrowia, napisany z dowolnej pozycji, w dowolnym celu i dowolnie potem interpretowany i wykorzystywany.

Powracając do lekarzy. Moi koledzy chirurdzy byli na szkoleniu w zakresie laparoskopii w specjalistycznym ośrodku w Czechach. Przyszła godzina 17 a wszyscy lekarze jeszcze są w pracy lub spokojnie zbierają się domu. Polacy zapytali czy nigdzie im się nie spieszy, bo polski lekarz zawsze goni do następnej pracy? Odpowiedzieli , że wystarczająco tu zarabiają, że spokojnie mogą wrócić do swoich rodzin swoimi dobrymi samochodami. Ci lekarze i ich pacjenci posiadali zintegrowaną tożsamość zawodową i społeczną i wiedzieli czego mogą od siebie nawzajem wymagać.


W samolocie zawsze pada kapitalne stwierdzenie: „W przypadku gwałtownego obniżenia ciśnienia tlenu w kabinie, maski wypadną automatycznie. Rodzice nakładają maski najpierw sobie, a potem dzieciom”.

Porozmawiajmy poważnie o tym czego oczekujemy od lekarzy i od systemu ochrony zdrowia, pamiętając jednak, że oczekiwania muszą docenić drugą stronę, jej wysiłek, jak również jej oczekiwania od życia.
Na razie ciśnienie tlenu spada. Maski wypadły. Pacjenci, lekarze, eksperci, urzędnicy, politycy, dziennikarze i wszelkiego rodzaju frustraci życiowi i zawodowi, wyszarpują je sobie nawzajem i nikt na razie nie nałożył ich sobie ani nikomu……..

Autor jest aktywnym lekarzem, członkiem towarzystw naukowych, wydawcą serwisów internetowych zawierających pełną informację o lekach i samodzielnym, odpowiedzialnym leczeniu się lekami bez recepty.
Odpowiedzialne i bezpieczne samoleczenie i informacja o lekach bez recepty
Informacja o lekach aktualnie obecnych na rynku w Polsce
Trwa ładowanie komentarzy...