O autorze
Jestem lekarzem, jak każdy lekarz przyjmuję dużo pacjentów. Wspólnie z żoną farmaceutką Iloną Ślugaj śledzimy rynek leków oraz prowadzimy serwisy internetowe o lekach bez recepty www.lekiotc24.pl oraz o wszystkich lekach www.lekinfo24.pl .

Pracowałem w szpitalach akademickich, gdzie zrobiłem specjalizację i doktorat, pracowałem w szpitalu miejskim, w szpitalnym oddziale ratunkowym i w przychodni. Pracowałem również w korporacji i wiem, że różnica pomiędzy korporacją a szpitalem jest taka, że w szpitalu wszystko dzieje się w realu. Napisałem książkę: „Popularna encyklopedia leków” oraz wspólnie z żoną „Leki bez recepty dla dzieci” i „Vademecum leków – jak bezpiecznie stosować leki z reklam”. Zarządzałem również wydawnictwem informatorów o lekach.

Naszą pasją i misją jest komunikacja zasad bezpiecznego i racjonalnego samoleczenia lekami bez recepty oraz komunikacja uporządkowanej informacji o lekach do lekarzy, w obecnej trudnej rzeczywistości – dla ułatwienia wyboru i przepisywania leków.

Czy leki przeciwbakteryjne mogą być bez recepty?

W ostatnich latach trwa proces przesuwania niektórych leków, stosowanych tylko z przepisu lekarza, do grupy leków dostępnych bez recepty. Najsilniej chronioną przed samodzielnym stosowaniem była grupa leków przeciwbakteryjnych - antybiotyków i chemioterapeutyków. Obecnie i w tej grupie zaistniały wyjątki do stosowania w szczególnych sytuacjach.

Ścisła kontrola lekarska stosowania leków przeciwbakteryjnych ma swoje następujące uzasadnienie:
• Są to leki wymagające bardzo precyzyjnego stosowania – najpierw musi być rozpoznana infekcja bakteryjna a potem musi być odpowiednio dobrany lek. Leki przeciwbakteryjne mają bardzo różny mechanizm, siłę i zakres działania.
• Są to leki silnie działające, które mają określone działania niepożądane. Można je stosować jedynie w sytuacji, gdy leczenie tymi lekami jest konieczne.
• Źle zastosowane leki przeciwbakteryjne mogą powodować "przeprogramowanie" bakterii i wzmocnienie ich obrony przed antybiotykami. Tracimy wtedy broń przeciw bakteriom. Bakterie przekazują sobie z dużą łatwością informację genetyczną jak się bronić przez antybiotykami.
• Leki te zaburzają równowagę bakterii w naszym organizmie. W wyniku tego mogą rozmnożyć się bakterie, które mogą spowodować biegunkę poantybiotykową. Niekiedy mogą rozwinąć się grzyby. Żeby temu zapobiec przyjmujemy probiotyki lub leki przeciwgrzybicze.

Są jednak sytuacje, w których narażeni jesteśmy na stosunkowo łagodne ale jednak kłopotliwe infekcje bakteryjne. Niekiedy ich objawy ujawniają się, w czasie gdy dostępność lekarza jest ograniczona. Takimi infekcjami są: nawracające zapalenia pęcherza moczowego u kobiet oraz bakteryjne biegunki wakacyjne.

W przypadku nawracających dolegliwości ze strony pęcherza moczowego można przyjmować samemu lek przeciwbakteryjny dostępny bez recepty. Warto jednak mieć akceptację takiego postępowania od swojego lekarza rodzinnego. Biegunki najczęściej bywają wirusowe i leczenie należy rozpocząć od diety, probiotyku, picia dużej ilości płynów. Jeśli jednak jesteśmy na wakacjach i dopadła nas biegunka podróżnych, to warto mieć lek przeciwbakteryjny ze sobą.


W samodzielnym leczeniu należy jednak zachować następujące środki ostrożności:
• Nie należy leczyć się lekami przeciwbakteryjnymi, jeśli zupełnie nie wiemy co nam jest - należy wtedy szukać lekarza.
• Nie można leczyć się samemu, gdy choroba ma ciężki przebieg i towarzyszą jej znacznie nasilone dolegliwości, wysoka gorączka, bardzo złe samopoczucie.
• W żadnym wypadku nie należy stosować leków przeciwbakteryjnych "profilaktycznie" lub "na zapas" - wtedy dopiero "uczymy" bakterie jak się przed nimi bronić.
• Nie należy stosować leków przeciwbakteryjnych, gdy objawy sugerują infekcję wirusową - lek przeciwbakteryjny wtedy na pewno nie pomoże a dodatkowo zaburzy równowagę flory bakteryjnej naszego organizmu.
• ZAWSZE i KONIECZNIE przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Po informacje o racjonalnym leczeniu się samemu lekami bez recepty zapraszam do serwisu:
Serwis o samodzielnym leczeniu i lekach bez recepty

Po szczegółowe informacje dotyczące tematów poruszonych w artykule zapraszam do rozdziałów:
Zapalenie pęcherza
Biegunka
Trwa ładowanie komentarzy...